ایمیل | Email

Atlasmegamachine1@gmail.com

تلفن | Phone

021-26303642

آدرس | Location

تهران، خیابان استاد حسن بنا

کاربرد چراغ تونلی ضد انفجار چیست؟

کار در معادن یا فضاهای تنگ فارغ از آن‌که از نظر کیفیت هوا با چالش‌هایی همراه است، اما شاید خطر آتش سوزی و حتی انفجار را نیز به همراه داشته باشد. این مکان‌ها اغلب حاوی گازها، بخار، مایعات یا گرد و غبار قابل اشتعال هستند. در این فضاها می‌توان از کاربرد چراغ تونلی ضد انفجار نهایت استفاده را کرد. این چراغ به عنوان یک وسیله ایمنی مهم عمل می‌کند، زیرا می‌تواند‌ خطر اشتعال را کاهش دهد و از جان پرسنل محافظت کند. درحقیقت، استفاده از تجهیزات ایمنی مانند چراغ تونلی ضد انفجار یک ضرورت برای کار در فضاهای تنگ و خطرناک است. در این مقاله از وبسایت «اطلس مگا ماشین» در مورد کاربرد چراغ تونلی ضد انفجار صحبت می‌کنیم.

چراغ تونلی ضد انفجار چیست؟

چراغ تونلی ضد انفجار به وسایل روشنایی اطلاق می‌شود که قادر به دفع جرقه‌های اشتعال‌زا در محیط‌های بسته مانند تونل‌ها، معادن یا موتورخانه‌ها هستند. این چراغ، خود به تنهایی مقاومتی در برابر انفجار ندارد و وظیفه اصلی آن جلوگیری از وقوع انفجارهای بزرگ است. چراغ‌های تونلی ضد انفجار جرقه‌های تولید شده در داخل فضا را مسدود کرده و از ترکیب شدن آن‌ها با منابع قابل احتراق در جو مجاور جلوگیری می‌کنند. چراغ‌های تونلی در اشکال مختلف تولید می‌شوند، ولی همه آن‌ها در برابر گرما، سرما و رطوبت مقاومت بالایی دارند.

جنس بدنه این چراغ‌ها از پلاستیک و آلومینیوم ضخیم است که از یک قاب فلزی قوی برای محافظت بیرونی و لیز شیشه‌ای مستحکم برای محافظت از لامپ داخل چراغ بهره می‌برند. لامپ مورد استفاده در این چراغ‌ها از نوع LED است. در واقع چراغ‌های تونلی ضد انفجار، خطر آتش سوزی را کاهش می‌دهند و از دارایی‌های شرکت (انسانی و مالی) محافظت می‌کنند. بسیاری از قوانین کار در مناطق خطرناک در ایران و کشورهای جهان، کاربرد چراغ تونلی ضد انفجار در این مکان‌ها را حیاتی و استفاده از آن‌ها را ضروری می‌دانند.

مزایای چراغ تونلی ضد انفجار

از فواید و کاربرد چراغ تونلی ضد انفجار می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ماندگاری بالا: وسایل روشنایی ضد انفجار معمولاً از مواد با کیفیت و قوی ساخته می‌شوند، بنابراین در محیط‌های کاری سخت مقاومت بالایی دارند. چراغ‌های ضد انفجار به راحتی نمی‌شکنند و برای کار در فضاهای محدود انتخاب خوبی هستند.
 • افزایش ایمنی: هدف اصلی از کاربرد چراغ تونلی ضد انفجار افزایش ایمنی و جلوگیری از آتش سوزی مواد قابل اشتعال است. با این کار خطر حوادث فاجعه بار را می‌توان به میزان قابل توجهی کاهش داد.
 • بهره وری انرژی: فناوری LED به دلیل بهره وری انرژی در سراسر جهان شناخته می‌شوند. این چراغ‌ها از لامپ LED ضد انفجار بهره می‌برند، بنابراین برق کمتری مصرف می‌کنند و در نتیجه باعث صرفه جویی در هزینه و کاهش ردپای کربن می‌شوند.

مزایای چراغ تونلی ضد انفجار-اطلس مگا ماشین

 • طول عمر لامپ: لامپ‌های LED در مقایسه با منابع روشنایی سنتی (لامپ رشته‌ای) طول عمر بیشتری دارند. طول عمر بالا به کاهش هزینه‌های تعمیر و نگهداری، عدم نیاز به تعویض مداوم و افزایش قابلیت اطمینان عملیاتی منجر می‌شود.
 • روشنایی فوری: وقتی صحبت از ایمنی می‌شود، هر لحظه از کار در فضاهای تنگ و معادن اهمیت بالایی پیدا می‌کند. چراغ‌های تونلی ضد انفجار می‌توانند روشنایی فوری و مناسب را بدون تأخیر، سوسو زدن یا اذیت کردن چشم‌ها ارائه دهند.
 • تحمل دمای بالا: بسیاری از محیط‌های خطرناک با دمای بالا دست و پنجه نرم می‌کنند؛ به خصوص میزان دما در موتورخانه‌های صنایع بزرگ بسیار بالاست. کاربرد چراغ تونلی ضد انفجار به صورتی است که می‌تواند دمای بالا را به خوبی تحمل کند.
 • تنوع گسترده: انواع مختلفی از چراغ‌های ضد انفجار وجود دارند که بسته به شکل، شرایط نصب، مقدار وات و سایر موارد می‌توانند برای کاربردهای مختلف استفاده شوند. شما می‌توانید چراغ تونلی را مطابق با نیازهای اجرایی خود خریداری کنید.

انواع چراغ تونلی ضد انفجار

حالا که با کاربرد چراغ تونلی ضد انفجار و نورپردازی امن تونل‌ها آشنا شدیم، بد نیست انواع آن را نیز بشناسیم. چراغ‌های تونلی ضد انفجار را می‌توان بسته به شکل و موقعیت استفاده به انواع زیر تقسیم کرد:

 • چراغ تونلی خطی

در محیط‌های تنگ و تاریک به ویژه در معادن، نیاز به روشنایی یکنواخت در امتداد راهروهای طولانی و باریک یا تونل‌ها احساس می‌شود. چراغ‌های خطی تونلی ضد انفجار برای چنین کاربردهایی ساخته شده‌اند و ضمن رعایت الزامات ایمنی می‌توانند روشنایی ثابتی را ارائه دهند. شکل این چراغ‌ها به صورت طولی و خطی است.

 • چراغ تونلی اضطراری

شرایط اضطراری مانند قطع برق می‌تواند هر لحظه رخ دهد. برای اطمینان از ایمنی پرسنل در هنگام خروج از مکان، کاربرد چراغ تونلی ضد انفجار مجهز به آلارم و صدای هشدار ضروری است. این چراغ‌ها به عنوان منبع روشنایی قابل اعتماد در مواقع خطر عمل می‌کنند و به پرسنل جهت خروج سریع اطلاع می‌دهند.

انواع چراغ تونلی ضد انفجار-اطلس مگا ماشین

 •  چراغ تونلی دستی

تعمیر و نگهداری اغلب به تجهیزات روشنایی قابل حمل نیاز دارد. چراغ‌های تونلی دستی ضد انفجار دقیقاً برای این منظور طراحی شده‌اند. این چراغ‌ها ابعاد کوچک و وزن سبکی دارند که امکان حمل و نقل آنها را آسان می‌کند. چراغ‌های دستی برای انجام بازرسی و تعمیرات در مناطق خطرناک عالی هستند.

 • چراغ تونلی دیواری

چراغ تونلی دیواری را باید معمول‌ترین و محبوب‌ترین نوع چراغ تونلی دانست. این چراغ همانطور که از نامش پیداست، روی دیوار نصب می‌شود. برای کار در موتورخانه‌ها یا فضاهای تنگ مانند آسانسور می‌توان از این چراغ‌ها استفاده کرد. چراغ تونلی دیواری وارم اغلب به شکل گرد و حبابی در بازار فروخته می‌شود.

 • چراغ تونلی آویز

کاربرد چراغ تونلی ضد انفجار آویزی در معادن است. وقتی پرسنل نیاز به رفت و آمد در معادن دارند یا باید چراغ را برای انجام کار خاصی از جایی آویزان کنند، چراغ تونلی آویز مناسب خواهد بود؛ بنابراین این چراغ‌ها را نمی‌توان در فضا نصب کرد، بدین دلیل که با باتری داخلی کار می‌کنند.

کلام آخر

دنیای چراغ‌های ضد انفجار متنوع و گسترده است. این تجهیزات ایمنی فقط برای روشن کردن فضاها کاربرد ندارد، آن‌ها برای افزایش ایمنی مورد استفاده قرار می‌گیرند. با درک میزان خطر فضای کار و انتخاب چراغ مناسب، افراد و سازمان‌ها می‌توانند تصمیمات آگاهانه‌ای اتخاذ کنند که ایمنی را در اولویت قرار می‌دهد و در عین حال امکان عملیات کارآمد و بدون وقفه را فراهم می‌کند. وقتی صحبت از محیط‌های خطرناک به ویژه نورپردازی امن تونل‌ها و معادن می‌شود، به یاد کاربرد چراغ تونلی ضد انفجار خواهیم افتاد چون می‌تواند‌ بهترین گزینه بازار باشد. با بررسی کاربرد چراغ تونلی ضد انفجار و قیمت محصولات مختلف این امکان را دارید چراغ مناسب را از اطلس مگا ماشین خریداری کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر با تیم مشاوران ما تماس بگیرید.

سوالات متداول

 • چراغ تونلی ضد انفجار چیست؟

به وسایل روشنایی که عمل دفع جرقه‌های اشتعال‌زا در محیط‌های بسته مانند تونل‌ها، معادن یا موتورخانه‌ها را انجام می‌دهند، چراغ تونلی ضد انفجار گفته می‌شود.

 • از چه نوعی لامپی در چراغ تونلی ضد انفجار استفاده می‌شود؟

لامپ مورد استفاده در چراغ تونلی ضد انفجار از نوع LED است.

 • انواع چراغ تونلی ضد انفجار کدام اند؟

چراغ تونلی خطی، چراغ تونلی اضطراری، چراغ تونلی دستی، چراغ تونلی دیواری و چراغ تونلی آویز از مهم‌ترین و رایج‌ترین انواع چراغ تونلی ضد انفجار هستند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای