ایمیل | Email

Atlasmegamachine1@gmail.com

تلفن | Phone

021-26303642

آدرس | Location

تهران، خیابان استاد حسن بنا

صنایع خطرناک مانند پالایشگاه‌های روغن، کارخانه‌های فرآوری غلات و سایر موارد به دلیل گازهای انفجاری، بخار قابل اشتعال، گرد و غبار و الیاف موجود در جو با خطر انفجار وسایل مواجه هستند؛ بنابراین این صنایع نیاز به استفاده از تجهیزات روشنایی محافظ در برابر خوردگی، آب، ضربه، انفجار و سایر موارد دارند. اگر انفجار رخ دهد، ممکن است صدمات جدی به پرسنل و دارایی‌های صنعت وارد شود. برای افزایش ایمنی و دید در چنین مکان‌هایی از چراغ آویز ضد انفجار استفاده می‌شود. در این مقاله از وبسایت «اطلس مگا ماشین» در مورد کاربرد چراغ آویز ضد انفجار و مزایای این تجهیزات روشنایی صحبت می‌کنیم.

چراغ آویز ضد انفجار چیست؟

چراغ آویز ضد انفجار نوعی از تجهیزات روشنایی ایمنی است که درجه‌ای از ظرفیت لازم را برای جداسازی وسایل از مواد قابل اشتعال و جلوگیری از اشتعال و جرقه ارائه می‌دهد. این چراغ از وقوع انفجار اجتناب نمی‌کند، بلکه احتمال آتش سوزی و انفجار را به حداقل می‌رساند. همانطور که از نامش پیداست، چراغ آویز ضد انفجار از سقف آویزان می‌شود و می‌توان آن را هم از طریق کابل کشی به منبع برق وصل کرد و هم برای روشن شدن آن، از باتری داخلی بهره برد.

با نگاه به کاربرد چراغ آویز ضد انفجار می‌تواند متوجه شد که این چراغ هم نشکن و هم ضد انفجار است. ویژگی‌های این چراغ به دلیل اجزایی است که در ساخت آن استفاده می‌شود. درحقیقت، سبک‌های مختلفی از چراغ‌های آویز ضد انفجار وجود دارند، اما همه آن‌ها از ساختار زیر تشکیل شده‌اند:

 • پوشش فوق العاده بادوام: چراغ‌های ضد انفجار یک پوشش تقریباً نشکن دارند. محفظه این چراغ‌ها با حباب شیشه‌ای نشکن و حفاظ آلومینیومی ساخته می‌شود؛ بنابراین در برابر شرایط آب و هوایی سخت و حتی انفجارها با شدت کم مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهد.

درباره کاربرد چراغ آویز ضد انفجار-اطلس مگا ماشین

 • مکانیسم‌های کنترل حرارتی: بسیاری از چراغ‌های آویز ضد انفجار برای دفع گرمایی که ممکن است در محیط ایجاد شود تولید شده‌اند. عناصر طراحی مانند محفظه‌های بدون آلیاژ مس و محافظ آلومینیومی می‌توانند به دفع گرما کمک کرده و از احتراق بیشتر جلوگیری کنند.
 • لامپ LED با دوام: عامل روشنایی این چراغ‌ها مربوط به لامپ LED است که در داخل حباب شیشه‌ای نشکن قرار دارد. این نوع لامپ به دلیل مصرف کم انرژی و شدت بالای نور می‌تواند جایگزینی خوبی برای لامپ‌ها فلورسنت رشته‌ای باشد. لامپ LED همچنین طول عمر بالایی دارد.

مزایای چراغ آویز ضد انفجار

گستردگی در کاربرد چراغ آویز ضد انفجار را باید به مزایای این نوع تجهیزات روشنایی مرتبط دانست. در ادامه به فواید چراغ آویز ضد انفجار اشاره می‌کنیم:

 • چراغ آویز ضد انفجار نقش مهمی در تضمین ایمنی در مناطق خطرناک دارد. حفظ امنیت نه تنها به ایمنی وسایل بلکه به نیروهای کار و محیط زیست نیز اشاره دارد. استفاده و کاربرد چراغ آویز ضد انفجار در مناطق صنعتی خطر انفجار و اشتعال وسایل را به طور موثر کاهش می‌دهد. همچنین از پرسنل در برابر آسیب محافظت می‌کند.
 • نصب‌‌های ضد انفجار نور کافی و ایمن را در محل کار فراهم می‌کند. از آنجایی که محیط‌های کاری خاص دارای خطر بالایی هستند، داشتن نور کافی حیاتی است. نور کافی باعث بهبود دید نیروهای کار می‌شود. محیط کار روشن به پرسنل این امکان را می‌دهد که کار خود را در نهایت کیفیت و بدون خطر انجام دهند.
 • کاربرد چراغ آویز ضد انفجار در مکان‌های خطرناک به افزایش کارایی و بهره وری کمک می‌کند. هنگامی که وسایل روشنایی به اندازه کافی ایمن باشند، کیفیت عملیات اجرایی بالا می‌رود. پرسنل می‌توانند به جای نگرانی در مورد روشنایی و خطر انفجار، بر کار خود تمرکز کنند. این موضوع باعث افزایش عملکرد می‌شود.

کاربرد چراغ آویز ضد انفجار

درباره کاربرد چراغ آویز ضد انفجار باید بدانید که تماس شل، سیم کشی یا گرمای بیش از حد ممکن است باعث انفجار در محیط قابل اشتعال شود. چراغ‌های ضد انفجار می‌توانند از جرقه زنی یا خروج جرقه از محفظه مقاوم جلوگیری کنند. چندین تصور غلط در مورد چراغ‌های ضد انفجار وجود دارند. به عنوان مثال، بسیاری از مردم تصور می‌کنند که این چراغ‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که هوابند باشند و همه گازها یا بخارات را مسدود می‌کنند. با این حال، بسیاری از چراغ‌های آویز ضد انفجار اجازه ورود گازها به جو اطراف را نمی‌دهند. هدف ساخت آنها مهار هرگونه انفجار ناشی از گازها و سایر عوامل خطرساز در جو است.

آشنایی با کاربرد چراغ آویز ضد انفجار-اطلس مگا ماشین

پرسنل باید این نوع چراغ‌های ضد انفجار را به صورت آویزان مورد استفاده قرار دهند و امکان نصب آن‌ها روی دیوار وجود ندارد. همچنین مدل‌های دستی از یک آویز تشکیل شده‌اند که با باتری کار می‌کنند. نیروهای کاری از این مدل برای حمل چراغ و آویزان کردن آن از دیوار یا سقف استفاده خواهند کرد.

به طور کلی، کاربرد چراغ آویز ضد انفجار عبارتند از:

 •       کارخانجات تولید رنگ
 •       کارخانه‌های فرآوری مواد غذایی
 •       پالایشگاه‌های نفت و گاز
 •       کارخانه‌های فرآوری سوخت و مواد شیمیایی
 •       نیروگاه‌ها (از جمله هسته‌ای، زغال سنگ و غیره)
 •       سکوهای نفتی در ساحل و فراساحل
 •       ذخیره سازی مواد خطرناک
 •       پردازش مواد خطرناک
 •       پردازش و ذخیره سازی غلات
 •       زغال سنگ و معادن معدنی
 •       کاربردهای دریایی (اسکله، کارخانه کشتی سازی و غیره)
 •       امکانات تحقیقات زیستی

کلام آخر

کاربرد چراغ آویز ضد انفجار معمولاً در مکان‌های خطرناک مورد استفاده قرار می‌گیرد که در آن گاز، بخار، گرد و غبار یا فیبر فرار یا قابل اشتعال در هوا وجود دارد. این چراغ نقش مهمی در تضمین ایمنی نیروهای کار و تاسیسات در محیط‌های خطرناک ایفا می‌کند. با درک اینکه روشنایی ضد انفجار چیست، مزایا و کاربردهای آن، کسب و کارها می‌توانند تصمیمات آگاهانه‌ای در مورد راه حل‌های روشنایی مناسب برای نیازهای خود بگیرند. تجهیزات روشنایی ضد انفجار نه تنها ایمنی را افزایش می‌دهند، بلکه بهره وری را نیز بالا می‌برند. همین امر این چراغ‌ها را به سرمایه گذاری مناسب برای صنایع با خطر بالا تبدیل می‌کنند. برای خرید انواع چراغ ضد انفجار با تیم مشاوران ما در اطلس مگا ماشین تماس بگیرید.

سوالات متداول

 • چراغ آویز ضد انفجار چیست؟

روشنایی ضد انفجار یا لامپ‌های مکان‌های خطرناک در محیط‌هایی که گازهای قابل اشتعال یا گرد و غبار قابل احتراق وجود دارد استفاده می‌شود. این چراغ‌های ویژه باید توسط مقررات سختگیرانه در مناطق مختلف آزمایش و تایید شوند.

 • کاربرد چراغ آویز ضد انفجار چیست؟

روشنایی ضد انفجار را می‌توان در مکان‌های مختلف خطرناک به دلیل وجود بخارات، گازها یا غبارهای قابل احتراق استفاده کرد. از مکان‌های خطرناک می‌توان به نیروگاه‌ها، ذخیره سازی صنایع سنگین، تاسیسات، کارخانه‌های کاغذ، تصفیه خانه‌های فاضلاب، اسکله‌های بارگیری، سکوها، کارخانه‌های کشتی سازی، تاسیسات فرآوری شیمیایی و پتروشیمی اشاره کرد.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای