ایمیل | Email

Atlasmegamachine1@gmail.com

تلفن | Phone

021-26303642

آدرس | Location

تهران، خیابان استاد حسن بنا

در متن پیشرو راجع به یکی از قطعات ظاهراً کوچک ولی مهم یعنی گلند کابل آرموردار صحبت خواهد شد در ابتدا به بیان نکاتی کلی در مورد گلندها صحبت خواهد شد و بعد به‌صورت دقیق‌تر این مدل گلند خاص بررسی خواهد شد. همان‌گونه که بیان شد، گلند انواع مختلفی دارد که به بررسی آن‌ها پرداخته‌شده و به‌طور ویژه به بررسی اجزا و نکات مهم این قطعه یعنی گلند کابل آرموردار تحلیل و بررسی می‌گردد.

گلند کابل چیست؟ 

گلند کابل وسیله‌ای است که از آن برای اتصال کابل‌های برق به جعبه مخصوص استفاده می‌شود و برای کنترل بار مکانیکی وارد به کابل کاربرد دارد. اهداف اصلی به‌کارگیری این قطعات ایجاد یک اتصال کاملاً ایمن میان کابل‌های برق و جعبه تقسیم و تابلو برق می‌باشد.

انواع گلند کابل بر اساس جنس

گلند کابل بر اساس جنس به چند دسته تقسیم می‌شود که عبارت‌اند از:

۱. گلند پلاستیکی با استاندارد رزوه( PPG- PG)

مقاومت این  مدل گلند در برابر مواد خورنده و اسیدی خوب است. هرچند توانایی تحمل بار مکانیکی زیاد را ندارد ولی درجایی که کابل‌ها و گلند در مجاورت مواد خورنده هستند، استفاده از گلند پلاستیکی توصیه می‌شود. این نوع گلند در برابر دما مقاومت خوبی ندارند، بنابراین استفاده از آن‌ها در مجاورت مواد قابل اشتعال و آتش‌زا به‌هیچ‌عنوان توصیه نمی‌گردد. به بیان دقیق‌تر، در محیط‌های با قابلیت انفجار استفاده از این مدل به هیج وجه توصیه نمی‌شود. قیمت گلند کابل پلاستیکی بسیار کمتر از سایر مدل‌هاست.

این نوع محصول دارای ۱۱ سایز مختلف و با نام‌های PHG7 تا PG 63 می‌باشد. در این نوع محصول، نایلون تنش‌زدایی شده با پلی آمید خود خاموش شونده ترکیب‌شده تا مقاومت بالایی در برابر اشتعال و حرارت داشته باشد. گلند پلاستیکی دارای ۵ قسمت مختلف مهره تثبیت‌کننده، واشر آب‌بندی، بدنه و چنگال، واشر محافظ کابل و درپوش می‌باشد. جنس واشر آب‌بندی و واشر محافظ کابل در این نوع گلند از جنس خود خاموش شونده بوده و می‌تواند از دمای منفی ۴۰ تا ۱۰۰ درجه سانتی گراد را تحمل کند.

۲. گلند پلاستیکی با رزوه استاندارد متریک (PMG)

نوع دوم از گلندهای پلاستیکی، به‌اختصار PMG نامیده می‌شود. رزوه‌های این نوع گلند در ۸ سایز مختلف دیده می‌شوند که در هر سایز امکان استفاده از یک نوع کابل با قطر مخصوص وجود دارد. این نوع محصول نیز دارای ۵ بخش است.

۳. گلند برنجی با رزوه استاندارد (MPG- PG)

گلند برنجی با رزوه استاندارد PG دارای سایزبندی مختلف است. در این مدل برای اینکه مقاومت برنج استفاده‌شده افزایش پیدا کند، یک لایه نیکل روی آن آبکاری می‌شود. گلندهای فلزی از جنس برنج مقاومت بالایی در برابر اشعه فرابنفش و UV دارند. روکش نیکل نیز مقاومت در برابر اشعه نور خورشید را افزایش می‌دهد. این محصولات نیز از چند قطعه مختلف به نام واشر آب‌بندی، بدنه، واشر محافظ کابل، چنگال و درپوش تشکیل‌شده‌اند که هر کدام ویژگی‌های خاص خودشان را دارند.

۴. گلند برنجی با رزوه استاندارد متریک (MMG)

این نوع گلند دارای استاندارد متریک است و دارای ۸ سایز بوده و از ۶ بخش مختلف به نام مهره تثبیت‌کننده، واشر آب‌بندی، واشر محافظ کابل برق، درپوش و بدنه و چنگال تشکیل‌شده است. جنس بدنه این گلندها با نیکل آبکاری می‌شود و این موضوع سبب مقاومت بالا در برابر رطوبت و اشعه UV است.

انواع گلند از لحاظ نوع رزوه

گلند کابل آرموردار ضد انفجار - اطلس مگا ماشین

یکی دیگر از فاکتورهایی که می‌توان انواع گلند را بر اساس آن دسته بندی کرد, نوع رزوه است. بر همین اساس انواع گلند از نظر نوع رزوه به صورت زیر تقسیم بندی می‌شود:

1. گلند PG

گلند با رزوه PG طبق استاندارد DIN 40430 و در کشورهای آلمانی زبان استفاده می‌گردد. عدد درج‌شده بعد از PG در مشخصات گلند، نشان‌دهنده بیشترین قطر کابل عبوری از گلند برحسب میلی‌متر است.

2. گلند متریک

گلند با رزوه متریک بر اساس استاندارد ISO است و عدد بعد از M در گلندها نشان‌دهنده قطر خارجی اسمی گلند برحسب میلی‌متر می‌باشد.

3. گلند NPT

گلند با رزوه NPT بر اساس استاندارد بین‌المللی  NPY است و عدد بعد از NPT نشان‌دهنده قطر خارجی گلند برحسب اینچ می‌باشد.

انواع گلند از نظر آرموردار بودن

یکی دیگر از دسته‌بندی‌های انواع گلند، گلند کابل آرموردار و بدون آرمور است که در ادامه هر یک از آن‌ها را توضیح می‌دهیم:

گلند آرموردار

انواع گلند کابل آرموردار دارای یک پوشش غلاف گونه است که دور کابل کشیده شده و گلند آرموردار روی آن قرار می‌گیرد. هدف از قرارگیری پوشش، حفاظت از کابل در برابر آسیب‌دیدگی مکانیکی است.

گلند بدون آرمور

انواع گلند کابل بدون آرمور ساختار ساده‌تر نسبت به گلند آرموردار دارند و بیشتر در تجهیزات و کابل‌هایی که در معرض آسیب‌های مکانیکی قرار نداشته باشند، مورداستفاده قرار می‌گیرند.

گلند کابل ضد انفجار

استفاده از گلند کابل ضد انفجار شرایطی را فراهم می‌کند تا در نتیجه عوامل محیطی نظیر رطوبت، گرد و غبار و همچنین گازهای قابل اشتعال نتواند به محل اتصالات کابل برق و همچنین درون جعبه‌تقسیم‌ها ورود پیدا کند و در نتیجه محل اتصالات کاملا هوابندی و آب‌بندی می‌شود.

گلند کابل آرموردار

گلند کابل آرموردار نمونه خاصی از انواع گلندها است که عموماً برای کابل‌های دارای بافت سیمی با محافظ مورد استفاده قرار می‌گیرد. کابل‌هایی که قرار است در محیط‌های با ضریب خطر بالا بر روی تجهیزات و دستگاه‌ها نصب شوند، معمولاً از گلند کابل آرموردار برای افزایش ایمنی بیشتر استفاده می‌کنند. با توجه به درجه امنیت بالایی که گلند کابل آرموردار دارد، غالباً به‌عنوان یک گلند کابل ضد انفجار نیز شناخته می‌شود.

همچنین، گلند‌های برنجی مدلی از گلندهای آرموردار هستند که برای کابل‌های آرموردار استفاده می‌گردند. این مدل گلندها پایه‌های بلندی دارند و می‌توانند ۵ تکه یا ۷ تکه باشند. در بخش داخلی گلندهای برنجی قطعاتی وجود دارد که باعث حفاظت از قسمت آرمور کابل می‌شود.

سایزهای مختلف گلندهای آرموردار

–  متریک: استاندارد متریک پرکاربردترین استاندارد از میان استانداردهای موجود بوده و سایزهای M20، M25 و M32 بیشترین مصرف را در میان گلند‌های آرموردار دارند.

–  اینچ: استاندارد اینچی شامل سایزهای: “۳/۸، “۲/۱، “۳/۴، “۱، “۴/۱,۱، “۲/۱,۱، “۲، “۲/۱,۲، “۳، “۴ می‌شود.

همان‌طور که گفته شد گلند کابل، سایز بندی‌های بسیار متنوعی دارد که هر کدام از آن‌ها برای پشتیبانی از یک نوع سایز کابل مناسب می‌باشند. به‌طور کلی این قطعات دارای سایزهای اسمی 63, pg48, pg42, pg36, pg29, pg21, pg16, pg13.5, pg11, pg9, pg7 pg می‌باشند. این سایزها هر یک مناسب قطر خاصی از کابل‌های برق هستند.

برای سایزهای اسمی ذکر شده به ترتیب از کوچک به بزرگ سایز کابل‌های مناسب شامل ۳ تا ۶.۵ میلی‌متر، ۴ تا ۸، ۵ تا ۱۰، ۶ تا۱۲، ۱۰ تا ۱۴، ۱۳ تا ۱۸، ۱۸ تا ۲۵ ، ۲۲ تا ۳۲ ،۳۰ تا ۳۸، ۳۴ تا ۴۴، ۴۲ تا ۵۴ می‌باشد.

جنس قطعات گلند آرموردار

مواد این قطعات می‌تواند از جنس استنلس استیل، استیل گالوانیزه، برنج یا برنج آبکاری شده با نیکل یا کروم باشد. هر کدام از این‌ها از لحاظ مقاومت ساختاری با یکدیگر متفاوت هستند. اما نمونه استنلس استیل آن‌ها مقاوم‌ترین و سخت‌ترین نوع فلز را دارد که در محیط‌های با تنش فیزیکی بسیار بالا، مناسب‌ترین گزینه محسوب می‌شوند. نمونه گلند کابل برنجی نیز به جهت استفاده از فلز نرم‌تر برای محیط‌های با تنش متوسط به‌کار گرفته می‌شوند. البته نمونه آلومینیومی آن‌ها نیز موجود است که نسبت به قطعات پلیمری از درجه سختی بالاتری برخوردار می‌باشد.

چرا از گلند کابل آرموردار باید استفاده کرد؟

کاربرد گلند کابل آرموردار - اطلس مگا ماشین

یکی از سوالات پرتکراری که درباره گلند کابل آرموردار مطرح می‌شود این است که اصلا چرا باید از این گلند استفاده کرد؟ موارد زیر از جمله دلایلی است که در پاسخ به این پرسش می‌توان مطرح کرد:

– محافظت مکانیکی:

گلندهای آرموردار کابل‌ها را در برابر ضربه‌ها، فشارها، و کشش‌های مکانیکی محافظت می‌کنند.

– محافظت الکتریکی:

کابل‌های برق بدون آنکه تماس فیزیکی با بدنه فلزی تابلو برق‌ها داشته باشند، در بالاترین سطح امنیت اتصالات پایداری برقرار می‌کنند.

– مقاومت در برابر آسیب‌های محیطی:

گلندهای آرموردار سبب مقاومت در برابر رطوبت، گرد و غبار، تغییرات دما، و مواد شیمیایی می‌شود.

– حفاظت در برابر انفجار:

گلندهای ضد انفجار آرموردار برای کابل‌هایی که در محیط‌های خطرناک مانند معادن، پتروشیمی، و صنایع نفت و گاز استفاده می‌شوند، مناسب هستند.

– استفاده در محیط‌های ویژه:

این گلندهای آرموردار برای کابل‌هایی که در محیط‌های خاص مانند زیر آب، زیر زمین، یا در معابر عمومی نصب می‌شوند، مناسب هستند.

کاربردهای مدل‌های مختلف گلند آرموردار

گلند کابل ضد انفجار کاربردهای بسیار مختلفی در صنایع مهم دارد. در ادامه برخی از کاربردهای این قطعه بیان‌شده است:

 • انواع سیستم‌های کنترلی
 • سیستم‌های ابزار دقیق
 • شبکه‌های انتقال داده
 • سیستم‌های ارتباطی و مخابراتی
 • سیستم‌های ماشین‌ابزار
 • سیستم‌های کنترل و توزیع جریان برق مانند انواع تابلوهای برقی
 • کارخانه‌ها تولید انرژی
 • شرکت‌های تولید و فرآوری انواع مواد منفجره
 • صنایع پتروشیمی و پالایشگاهی نفت
 • مراکز توزیع و انتقال عناصر سوختی مانند گاز و ترکیبات نفتی
 • شرکت‌های فراوری گاز طبیعی
 • کارخانه‌های تولید الیاف‌های شیمیایی
 • صنایع تولید انواع رنگ و ترکیبات قابل اشتعال
 • کارخانه‌ها تولید و فرآوری انواع داروها
 • و بسیاری دیگر

همان‌طور که مشاهده می‌شود گلند کابل آرموردار بیشتر در محیط‌هایی که دارای ضریب ریسک کاری بالا هستند مورداستفاده قرار می‌گیرد. 

 انتخاب سایز گلند آرموردار

گلند کابل جهت اتصال انتهای کابل به تابلو، محفظه روشنایی برق و یا جعبه توزیع استفاده می‌گردد. پس باید به سایز کابل استفاده‌شده در مرحله اول تعیین گردد و بر اساس نوع و کاربری و سایز کابل گلند آرموردار مناسب انتخاب می‌گردد البته انتخاب کابل به پارامترهای مختلفی وابسته است که در زیر لیست شده است:

الف) ولتاژ نامی

ب) انتخاب سطح مقطع با توجه به جریان دهی کابل

پ) در نظر گرفتن افت ولتاژ مجاز

ت) تحمل جریان اتصال کوتاه توسط کابل

جمع‌بندی

مجموعه اطلس مگا ماشین با سال‌ها تجربه در ارائه بهترین قطعات ضد انفجار مطابق با استانداردهای بین‌المللی مفتخر به فروش انواع گلند، گلند کابل، گلند فلزی، گلند آرموردار، گلند برنجی، گلند سرگرد و بسیاری از قطعات دیگر است. شما می‌توانید برای خرید انواع گلند کابل آرموردار یا سایر تجهیزات ضد انفجار متناسب با نیاز صنعتی خود با مشاورین و همکاران بخش فروش و تحقیق و توسعه مجموعه در همه ایام کاری هفته تماس گرفته و مشاوره کارشناسان خبره گروه اطلس مگا ماشین بهره‌مند شوید.

سؤالات متداول

 • آیا گلندها مدل‌های مختلفی دارند؟

بله بسته نوع کاربری می‌توان از مدل‌های مختلف گلند استفاده کرد.

 • کاربرد اصلی گلند کابل آرموردار چیست؟

محافظت از اعمال بار مکانیکی و هوابند کردن محل ورود کابل

 • شرکت‌های مهم و مطرح در زمینه فروش این قطعه کدامند؟

یکی از مجموعه‌های با تنوع بالای محصولات ضد انفجار شرکت اطلس مگا ماشین است.

 • سایز گلند آرموردار را چه کسی مشخص می‌کند؟

بر اساس نظر طراح در مرحله اول سایز کابل تعیین‌شده و بر اساس آن سایز گلند تعیین می‌شود.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای