ایمیل | Email

Atlasmegamachine1@gmail.com

تلفن | Phone

021-26303642

آدرس | Location

تهران، خیابان استاد حسن بنا

باکس‌ ضدانفجار چیست؟

تنها تجهیزات مجاز برای مناطق پرخطر، محصولات ضدانفجار هستند. باکس‌ ضدانفجار برای تطابق داشتن با انواع نیازها، اندازه‌ها و متریال‌های مختلفی دارند؛ خطرات محیط‌های پرخطر را به علت داشتن درجه حفاظتی به حداقل می‌رساند؛ در برابر افزایش فشار در هنگام انفجار مقاومت می‌کنند و همچنین از انتقال انفجار به محیط بیرون جلوگیری می‌کنند.

بنابرین قطعات قابل اشتعال مانند دستگاه‌ها و سیستم‌های سوئیچینگ، ایستگاه‌های کنترل، دستگاه‌های نمایشگر، موتورها، ترانسفورماتورها، سوییچ‌ها، کلیدهای مینیایتوری، ترمینال‌ها و… .

در یک محفظه یا باکس‌ ضدانفجار محصور می‌شوند. این باکس‌ها  با توجه به حالت‌ها و سطوح مختلف حفاظت از استانداردهای متعددی از جمله گواهینامه ATEX اروپا و گواهینامه بین‌المللی ضدانفجار IECEx  برخوردار هستند.

مشخصات باکس‌ ضدانفجار

به طور معمول باکس‌ ضدانفجاز از محفظه‌های آلومینیوم، استنلس استیل و باکالیت (GRP)  ساخته می‌شوند. این باکس‌ها در انواع حفاظتی قابل ارائه هستند. هنگام انتخاب باکس‌ ضدانفجار، دانستن شناسه کلاس الویت دارد. شناسه کلاس، نشان‌دهنده سطح حفاظتی است که باکس‌ ضدانفجار در محیط مد نظر شما ارائه می‌دهد. محیط، مکان، نوع گازها و منبع احتراق از دیگر پارامترهای مهم در انتخاب محفظه های ضدانفجار است.

باکس‌ ضدانفجار  استنلس استیل:

باکس‌ ضدانفجار  استنلس لستیل در نوع حفاظتی 304 و 316 و نوع حفاظتی Ex e, Ex ia و درجه حفاظتی IP66/IP67 ارائه می‌شوند.

اهمیت باکس‌ ضدانفجار  ساخته شده از استیل خود را در مکان‌ها و صنایعی نشان می‌دهد که پاکیزگی از پارامترهای مهم محسوب می‌شود، مانند مواد غذایی، دارویی یا نفت و گاز. از مزایای دیگر آن می‌توان مقاومت بالا در برابر خوردگی، دوام بالا، نیاز به مراقبت کم، تمییزی و تحمل بالا در برابر دماهای بالا و پایین را نام برد.

باکس‌ ضدانفجار  آلومینیومی:

باکس ضد انفجار آلومینیومی در دو نوع حفاظتی Ex d IIB (یا Exd +H2) و Ex d IIC ارائه می‌شوند. این باکس‌ها به علت نوع حفاظتی Ex d برای پنل‌ها و تابلو برق‌های ضدانفجار مناسب هستند. ترمینال باکس ضدانفجار با نوع حفاظتی IIB در ابعاد مستطیلی است و در آن به صورت لولایی باز و بسته می شود. در حالی که جانکشن باکس یا جعبه تقسیم  با حفاظت IIC دایره‌ای شکل است و در آن به صورت چرخشی باز می‌شود.

باکس‌ ضدانفجار  باکالیت (GRP):

باکس‌ ضدانفجار  باکالیت از پلی استر تقویت شده با فایبر گلاس ساخته شده‌اند. علاوه بر سبک بودن، در برابر آلودگی ناشی از روغن‌های سوختی، باکتری‌ها، آنزیم‌ها، شوک مکانیکی و ضربه بسیار مقاوم هستند. به همین دلیل هم از آن‌ها می‌توان در شرایط سخت و در تمامی کارخانجات صنعتی، به‌ویژه کارخانه‌هایی که احتمال انفجار و یا آتش‌سوزی در آن‌ها وجود دارد، استفاده کرد. این باکس‌ها در دو نوع حفاظتی EX e و EX i و درجه حفاظتی IP66 قابل ارائه هستند.

 جانکشن باکس‌ ضدانفجار

یکی از انواع پرکاربرد جعبه‌های ضد انفجار هستند که در سه بدنه آلومینیوم، استیل و باکالیت(GRP) وجود دارند. جانکشن باکس‌ها، وسیله‌ای الکتریکی هستند که برای توزیع و تقسیم برق به سیم‌کشی‌های معمولی استفاده می‌شوند. به عبارت دیگر آن‌ها نقطه اتصالی هستند که از طریق آن برق از خطوط اصلی برق به خانه یا ساختمان مورد نظر کشیده می‌شود. اما این توزیع و تقسیم را به ‌گونه‌ای انجام می‌دهد که در برابر عناصر و عواملی که ممکن است خطر ایجاد کنند، قرار نگیرد. دلیل کلمه ضد انفجار هم همین است؛ محافظت از کاربران در برابر مناطق خطرناک و جلوگیری از انتشار شعله یا جرقه در محیط‌های قابل اشتعال.

جانکشن باکس‌ها در مقایسه با جعبه ترمینال، بسیار کوچکتر هستند و می‌توانند برای اهداف خانگی و تجاری استفاده شوند. علاوه بر این قابل گسترش هم هستند. یعنی همیشه در صورت نیاز، فضایی برای اتصالات بیشتر دارند.

مزایای جانکشن باکس‌ها

جانکشن باکس‌ها متداول ترین انواع اتصالات الکتریکی هستند که در اندازه‌ها و شکل‌های مختلف وجود دارند. در زیر برخی از مزایایی آن بررسی شده است:

  • نصب آسان: هر کسی که تنها دانش اولیه‌ای در مورد سیم‌کشی برق داشته باشد می‌تواند نصب آن‌ها را انجام دهد.
  • قابل گسترش: بدون تغییر در ساختار یا نیاز به حذف دیوار و… می‌توان اتصالات بیشتری را در هر نقطه و در هر زمان اضافه کرد.
  • داشتن اتصال به زمین خوب: اتصال به زمین مطمئن، از ویژگی‌های ایمنی است که آن را به جعبه برق ایده‌آل برای استفاده در مکان‌های مسکونی یا صنعتی تبدیل می‌کند.
  • ساخته شده از مواد محکم و ضد احتراق

ترمینال باکس‌ ضدانفجار

ترمینال باکس ضدانفجار الکتریکی، یک سازه الکتریکی است که برای قرار دادن اتصالات خاص استفاده می‌شود. هدف اصلی آن‌ها ایجاد محفظه و محافظت از نقاط اتصال الکتریکی است. ترمینال باکس‌ها قابل گسترش نیستند. یعنی فاقد هر گونه فضایی برای هر گونه اتصال بیشتر در آینده است که به عنوان اصلی‌ترین تفاوتشان با جانکشن باکس‌ها هم محسوب می‌شود.

یکی دیگر از ویژگی‌های بارز ترمینال باکس‌ها، اندازه‌ی آن‌ها است. از نظر اندازه از جانکشن باکس‌ها بسیار بزرگتر هستند و از این رو گزینه‌ی ایده‌آلی برای اتصالات بزرگتر و پیچیده‌تر به شمار می‌روند. بنابراین ترمینال باکس‌ها بیشتر در مجتمع‌های صنعتی بزرگ و جاهایی که نیازمند اتصالات ایمن به ولتاژ بالا هستند کاربرد دارند. نکته کلیدی دیگر داشتن اندازه‌های مختلف و سوئیچ‌های مختلف و قابل نصب در داخل و خارج جعبه است که آن‌ها را بسیار تنظیم‌پذیر کرده است. هدف دیگر از ترمینال باکس‌هایی که دارای درجه‌بندی ضد انفجار هستند، جلوگیری از خروج جرقه یا آتش‌سوزی از داخل جعبه و احتراق احتمالی گازهای خطرناک در محیط است.

جعبه‌های ضد انفجار بدون در نظر گرفتن زمینه فعالیت شما، نقاط قوت زیادی دارند و می‌توانند در طیف گسترده‌ای از بخش‌های صنعتی مانند: صنعت نفت و گاز، بخش دریایی و کشتی‌سازی، صنایع شیمیایی، غذایی و … مورد استفاده قرار گیرند.

قیمت باکس ضد انفجار

با توجه به نوسانات قیمت دلار، قیمت باکس ضد انفجار نیز این روزها متغیر است. همچنین به دلیل این که باکس ضدانفجار از تنوع بسیار بالایی برخوردار است که این موضوع سبب شده است که نرخ آن یکسان نباشد. پس برای اطلاع از قیمت باکس ضدانفجار بهتر است قبل از خرید با کارشناسان فروش ما تماس بگیرید.

خرید باکس‌ ضدانفجار از اطلس مگا ماشین

شرکت اطلس مگا ماشین نمایندگی محصولات ضدانفجار طیف گسترده‌ای از محصولات ضدانفجار را برای برآوردن نیازهای مناطق پرخطر به شما ارائه می‌دهد. برای برآورده کردن تمام انتظارات شما و انطباق با هر موقعیت، طیف گسترده‌ای از لوازم ضد انفجار در سایزهای متفاوت و برندهای WaromWeidmuller, Cortem و برندهای ایرانی از جمله ماشین سازی شمال و…  در بخش محصولات در دسترس است.

شما مشتریان عزیز برای خرید باکس ضدانفجار، می‌توانید با تیم فروش ما تماس بگیرید تا درباره محصولات ضد انفجار اطلاعات بیشتری کسب کنید.

سوالات متداول

از باکس ضدانفجار در مکانهایی که احتمال بروز جرقه در تجهیزاتی همانند ترمینال باشد، استفاده می کنند.

 در چهار گوشه باکس ضدانفجار گوشواره هایی قرار داده شده است که به راحتی می توان از طریق آنها باکس را در محل مورد نظر نصب کرد.

در باکس های ایرانی، علاوه بر قیمت بسیار مناسب، از مزایای گارانتی و خدمات پس از فروش نیز برخوردار می شوید.