ایمیل | Email

Atlasmegamachine1@gmail.com

تلفن | Phone

021-26303642

آدرس | Location

تهران، خیابان استاد حسن بنا

بالاست‌ ضد انفجار

بالاست‌ ضد انفجار چیست؟

بالاست‌ ضد انفجار چیست؟

اگر در ساختمان‌های خود از چراغ فلورسنت، یا چراغ با لامپ گازی استفاده می‌کنید، قطعا به وسیله‌ای به نام بالاست‌ ضد انفجار یا ترانس وابسته خواهید بود. داشتن کنترل‌های پیشرفته بر میزان نور تولید شده در فضا و داشتن روشنایی مقرون به صرفه که از نظر انرژی هم کارآمد باشد، نتیجه‌ای است که تنها می‌توان با استفاده از بالاست مناسب بدست آورد.

اما استفاده از بالاست به همین جا ختم نمی‌شود. خطرات وسایل روشنایی موردی است که شاید در بسیاری از مکان‌ها بتوانیم آن را نادیده بگیریم اما اگر در مناطق مستعد خطر باشیم، چراغ‌ها می‌توانند برایمان خطرآفرین و شروع‌کننده انفجار باشند. اینجا جایی است که اهمیت بالاست‌ ضد انفجار روشن می‌شود، بیایید کمی عمیق‌تر نگاه نکنیم.بالاست‌ ضد انفجار

بالاست چیست؟

بالاست مقدار ولتاژ صحیح را برای راه‌اندازی لامپ‌ها فراهم می‌کند، مقدار جریانی را که پس از روشن شدن به سمت لامپ‌ها می‌رود تنظیم می‌کند و از همین راه روشنایی را کنترل، تنظیم و در نهایت خروجی نور لامپ را تثبیت می‌کند.

به بیان ساده‌تر، بالاست قلب منبع نور چراغ‌های فلورسنت یا چراغ گازی است. درست همانطور که قلب، جریان خون را در بدن تنظیم می‌کند؛ بالاست هم با مدیریت توزیع انرژی در سرتاسر دستگاه، روشن ماندن لامپ را تضمین می‌کند. قلب‌ها کار می‌کنند تا خون را از طریق کانال‌ها یا شریان‌ها در بدن پخش کنند، تا بدن را فعال و زنده نگه دارند. بالاست‌ها همین کار را برای فلورسنت‌های موجود در ساختمان شما انجام می‌دهند. فقط با این تفاوت که بالاست با انرژی، ولتاژ و جریان الکتریکی کار می‌کند.

وظیفه و عملکرد بالاست

وظیفه وعملکرد بالاست به ساز و کار لامپ‌ها برمی‌گردد. به طور خلاصه، برای روشن شدن یا راه‌اندازی لامپ‌ها باید یک جرقه بین دو الکترود در لامپ ایجاد شود. این جرقه زمانی رخ می‌دهد که بالاست به سرعت، مقدار صحیح ولتاژ و جریان الکتریکی را برای ایجاد جرقه تامین کند. سپس بلافاصله ولتاژ و جریان کشیده شده را به اندازه‌ای محدود می‌کند که یک نور خروجی ثابت تولید شود. بنابراین وظایف اصلی بالاست عبارتند از:

1)محدود کردن جریان شروع لامپ در محدوده مناسب

جریان شروع به جریان عبوری از لامپ در عرض 30 ثانیه پس از روشن شدن لامپ یا در طول فرآیند پیش گرم کردن لامپ اشاره دارد. جریان راه اندازی بسیار بیشتر از جریان کارکرد لامپ است، بنابراین هر لامپ دارای حداکثر جریان راه اندازی است. اگر جریان راه اندازی بیش از حد زیاد باشد، عمر مفید لامپ کوتاه می شود. اگر جریان خیلی کم باشد، لامپ نمی‌تواند فرایند پیش گرم برای شروع عادی را تکمیل کند.

2) ایجاد ولتاژ کافی برای روشن شدن یکنواخت لامپ

ولتاژ شروع لامپ باید برای یونیزه کردن گاز در برخی لامپ‌ها مثل لامپ تخلیه گاز کافی باشد، یعنی تولید یک پیک جریان که باعث تخلیه تابش به قوس بین الکترودها شود، به طوری که لامپ بتواند شروع به کار کند. بلاست این ولتاژ بالا را تامین می‌کند.

3) جلوگیری از تغییر شدید توان لامپ

اگرچه لامپ دارای محدوده مشخصی از مقادیر ولتاژ در طول طراحی و تحویل لامپ است، اما مقدار ولتاژ لامپ در طول استفاده واقعی و در طول عمر آن تغییر می‌کند. که بالاست ولتاژ را در یک محدوده مشخص تنظیم می‌کند تا قدرت لامپ به طور قابل توجهی تغییر نکند.

4)کنترل اتوماتیک جریان لامپ

بالاست از نرخ تغییر زمانی ولتاژ متناسب با جریان، برای تنظیم جریان کار لامپ استفاده می‌کند. یعنی از افزایش و کاهش جریان کار لامپ جلوگیری می‌کند.

بنابراین بالاست به عنوان قلب منبع نور چراغ‌های فلورسنت یا چراغ های گازی  وظیفه ایجاد ولتاژ و جریان بالا، انجام مرحله جرقه‌زنی و درنهایت ایجاد نور یکنواخت و حفاظت از لامپ را دارد. این پارامترها در هر محیط‌ خطرناکی که با مواد شیمیایی و گازها یا غبارهای قابل انفجار سر و کار دارند، می‌تواند فاجعه‌ساز شود. در این موارد، برای اطمینان خاطر و جلوگیری از صدمات جبران ناپذیر، ضروری است که از بالاست ضدئانفجار یا به طور کلی لامپ‌‌های ضد انفجار استفاده کرد.

بالاست‌ ضد انفجار

نقش بالاست ضدانفجار در جلوگیری از خطر

برای جلوگیری از انفجار باید از افزایش و انتقال حرارت جلوگیری کرد. روشی اغلب که در بالاست‌های ضد انفجار برای جلوگیری از افزایش و انتقال حرارت انجام می‌شود، به حفاظت نوع q معروف است. در این روش طبق استاندارد IEC 60079-5، بالاست ضد انفجار با پودر کوارتز یا پودر شیشه با ابعاد حداقل 0.5 و حداکتر 1 میلی‌متر پر می‌شود. اگر قرار باشد از ماده‌ دیگری برای پر کردن بالاست ضد انفجار استفاده کرد، حتما باید از استانداردهای IEC 60079-5 و IEC 60079-5A پیروی کند. ویژگی یا پارامترهایی که برای پودرهای پرکننده بالاست ضد انفجار مهم است، مشخصات عایقی، نداشتن ناخالصی یا مواد آلی و  میزان مجاز آب و رطوبت با حداکثر مقدار 0.1 درصد وزنی است. با چنین ویژگی‌هایی، مقاومت الکتریکی یکنواخت پودرها در سرتاسر بالاست تضمین می‌شود.

پودرهای مورد استفاده در روش محافظت نوع q، در صورت ایجاد شعله، آن را درون خودشان خفه می‌کنند و حرارتش را می‌گیرند. بنابراین بالاست ضد انفجاری که از محافظت نوع q استفاده می‌کند، شعله را به بیرون منتقل نمی‌کند و از افزایش درجه حرارت جلوگیری می‌کند.

عموما محفظه بالاست‌ ضد انفجار از جنس فلز است تا غیرقابل اشتعال‌ باشد، در مقابل شعله مقاوم باشد، مقاومت مکانیکی داشته باشد و… برای ساخت این محفظه‌ها، آزمایش فشار هیدرولیک مساوی با 0.5bar به مدت 60 الی 65 ثانیه انجام می‌شود و باید حداکثر میزان دفرمه شدن آن‌ها 0.5 میلی‌متر در کلیه جهات باشد. درجه حفاظت بالاست‌های ضد انفجاری که از محافظت نوع q استفاده می‌کنند، حداقل  IP 54 است.

 

آیا بالاست‌ ضد انفجار نیاز به تعویض دارد؟

بله؛ اگرچه بالاست‌ ضد انفجار به طول عمر مفید لامپ‌ها کمک می‌کند اما این به این معنی نیست که خودش عمر بی‌نهایت دارد. بالاست‌ و بالاست‌ ضد انفجار هر دو ممکن است نیاز به تعویض داشته باشند تا از خطرات و یا هزینه‌های سنگین احتمالی جلوگیری کنند. شنیدن صدای وزوز، کم شدن نور یا سوسو زدن، تغییر رنگ و یا روشن نشدن لامپ همگی می‌توانند نشان‌دهنده‌ی زمان تعویض بالاست باشند.

شرکت اطلس مگا ماشین، با ارائه بالاست‌ ضدانفجار از برندهای معتبر و جهانی مانند Warom (وارم) ، Stahl (اشتال) و… آماده خدمت‌رسانی به شماست. ما مفتخر خواهیم بود که در صورت هرگونه سوال و راهنمایی درمورد خرید یا تعویض بالاست‌های ضدانفجار، با ما در ارتباط باشید.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای