ایمیل | Email

Atlasmegamachine1@gmail.com

تلفن | Phone

021-26303642

آدرس | Location

تهران، خیابان استاد حسن بنا

آژیر فلاشر ضدانفجار

حوادث و خطرات می توانند در گوشه و کنار هر مکانی در کمین باشند. برای جلوگیری از صدمات و آسیب های جدی، اطلاع رسانی و هشدار به کارگران محل، عابران پیاده و سایر افراد حتی زمانی که خطر در محدوده دید آنها نیست اجباری است. چراغ اخطار(فلاشر) و آژیر ضد انفجار، از ترکیب صدا و تصویر (CAV) ایجاد شده است. با استفاده از چراغ‌های ایمنی دوارو آژیر هشدار، صدا و روشنایی را باهم بکار می برند تا یک محصول هشدار دهنده که روشنایی هم دارد برای حفظ جان افراد و بالا بردن میزان ایمنی ایجاد کنند. این محصولات را در مکانهایی مانند: تأسیسات تولیدی، انبارها و مناطقی که عملیات جابجایی مواد خطرناک دارند کاربرد دارند. این چراغ ها در حفاظت و ایمنی بیشتر محیط های کاری اطراف ماشین آلات، لیفتراک ها و مناطق خطرناک دیگر کاربرد فراوانی دارند.

آژیر فلاشر ضدانفجار به عنوان یکی از تجهیزات ایمنی در محیط‌های خطرناک کاری مانند صنایع نفت و گاز، پتروشیمی، معادن، کارخانجات شیمیایی و سایر صنایع استفاده می‌شوند.

این تجهیزات ضدانفجار مخصوص محیط‌هایی که خطر انفجار وجود دارد، طراحی و ساخته شده اند تا سبب ایمنی افراد و تجهیزات الکتریکی آن فضای کاری شوند. پس تجهیزات ضدانفجار از موارد حیاتی برای ایمنی در محیط‌های خطرناک به شمار می‌آیند. یکی از این تجهیزات ضدانفجار، آژیر فلاشر ضدانفجار است که در ادامه بیشتر با آن آشنا می شویم.

آژیر فلاشر ضدانفجار چیست؟

آژیر فلاشر ضد انفجار یا چراغ اخطار، از ترکیب صدا و نور (CAV) ایجاد شده است. با استفاده از چراغ‌های ایمنی دوار و آژیر هشدار، صدا و روشنایی را باهم بکار می گیرند تا یک محصول هشدار دهنده برای ایمنی و حفظ جان افراد ایجاد کنند.

این تجهیزات ضد انفجار در مکانهایی مختلفی مانند: تأسیسات تولیدی، انبارها و مناطقی که عملیات جابجایی مواد خطرناک دارند، محیط های کاری اطراف ماشین آلات، لیفتراک ها و مناطق خطرناک دیگر کاربرد فراوانی دارند.

آژیر فلاشر ضد انفجار دارای انواع مختلفی است که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

یکی از شرکتهایی که سالهاست در زمینه ساخت این گونه تجهیزات ضد انفجار فعالیت دارد، شرکت واروم (Warom) است. وارم در زمینه تولید فلاشر و آژیر های ضد انفجار مدل های BBJ81، BJD81، BSZD81-C و BSZD81-E را به بازار عرضه کرده است.

چراغ آژیر و فلاشر BBJ81 با نوع حفاظتی Ex d ib IIC موفق به اخذ گواهینامه های ضد انفجار IECEx و ATEX شده است این محصول در 2 ولتاژ متفاوت 220V و 24V در چهار رنگ قرمز، زرد، سبز و آبی قابل تامین می باشد. چراغ چشمک زن ضد انفجار BJD81 با نوع حفاظتی Ex d IIC نیز مشابه محصول BBJ81 با توان کمتر و بدون آژیر است

دو محصول دیگر شرکت Warom با کدهای BSZD81-C و BSZD81-E چراغ های هشدار ضد انفجاری هستند  که با ولتاژهای  ۱۰۰ تا ۲۴۰ ولت و در  رنگ قرمز قابل تامین می باشد. توان ۱۰ وات و  شدت نور ۲۰۰  کندلا این چراغ های هشدار ضد انفجار را مناسب استفاده بر روی دکل‌های تا ارتفاع ۱۲ متری کرده است.

برند MEDC که زیر مجموعه شرکت EATON است نیز فلاشر های ضد انفجار مدل های XB15 و XB11 با نوع حفاظتی Ex db IIC  را در بازار این محصولات دارد. این دو محصول ضد انفجار مناسب استفاده در مناظق Zone 1 و Zone 2  است.

شرکت EATON تولید کننده انواع آژیر های  ضد انفجار (مانند مدل های DB16 وDB4) است. تعداد زیادی از آژیرهای ایتون (EATON) ضد انفجار ساخته شده اند. این آژیرها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که با استاندارد هایی همانند مسیر خروج، هشدار صوتی و روش‌های تخلیه تطابق داشته باشند. این دسته از بلندگوها مخصوص اتمسفرهای با گاز و گرد و غبار که به صورت بالقوه قابل انفجار هستند، طراحی شده اند و برای استفاده در شرایط سخت محیطی موجود در دریا و خشکی و همچنین در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی مناسب هستند. از این محصولات ضد انفجار می توان به عنوان بخشی از سیستم های خطی که با ولتاژ 100 یا 70 ولت کار می کنند و شامل طیف گسترده ای از سطوح خروجی صدا هستند استفاده کرد. بدنه این آژیرهای ضد انجار به منظور جلوگیری از خوردگی از متریال باکالیت یا GRP ساخته شده است.

علاوه بر این مدل DB3B/XB11 و یا DB3B/XB15 شرکت MEDC ترکیبی از آژیر و فلاشر ضد انفجار است که برای مناطق پرخط همانند پتروشیمی ها، پالایشگاه ها و … قابل استفاده است.

 

انواع آژیر فلاشر ضدانفجار

آژیرهای فلاشر ضدانفجار دارای انواع مختلفی است که هرکدام متناسب با فضاهای کاری مختلف کاربرد دارند. انواع آژیرهای فلاشر ضدانفجار عبارتند از:

آژیر فلاشر ضدانفجار لامپی:

   این نوع آژیر فلاشر ضدانفجار دارای یک لامپ است که به صورت تناوبی با فلاش‌های نوری هشدار می دهد.

آژیر فلاشر ضدانفجار لامپی-اطلس مگا ماشین

آژیر فلاشر ضدانفجار صوتی:

   آژیر فلاشر ضدانفجار صوتی همزمان با ایجاد صدای بلند، نور فلاشر نیز دارد که هشدار بهتری را ایجاد می کند.

آژیر فلاشر ضدانفجار صوتی-اطلس مگا ماشین

آژیرهای فلاشر LED:

 این فلاشرها از لامپ‌های LED با کم مصرف و عمر طولانی برخوردارند و به راحتی قابل کنترل نور فلاش‌ها هستند.

 

آژیرهای فلاشر LED-اطلس مگا ماشین

آژیر فلاشر موزیکال:

 در این آژیرها به همراه نور فلاشر موزیک یا صدای مخصوص هشدار پخش می‌شود.

  1. آژیرهای تعبیه‌شده در دوربین مدار بسته:

در این نوع چراغ اعلام اخطار، آژیر همراه با دوربین‌های مداربسته نصب می‌شود و به وسیله نمایش تصاویر یا ویدیو پیام هشدار پخش می شود.

آژیرهای ترکیبی:

آژیرهای فلاشر ترکیبی می‌توانند دارای ترکیبات مختلفی از نور و صدا باشند و یا حتی تکنولوژی‌های متنوعی در آنها استفاده گردد. لازم به ذکر است که این فلاشر ترکیبی بایستی دارای استانداردها و گواهینامه های لازم برای شرایط انفجاری مانند ATEX را دارا باشند.

 

آژیرهای فلاشر ترکیبی-اطلس مگا ماشین

آژیرهای هوشمند:

تجهیزات ضد انفجار هوشمندی هستند که با استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته مانند اینترنت اشیاء (IoT)، قابلیت ارتباط با شبکه‌های دیگر و کنترل از راه دور را فراهم می‌کنند.

آژیر فلاشر ضدانفجار از استانداردها و مقررات مختلفی برخوردار است و بر اساس خطرات و نیازهای محیط‌های مختلف انتخاب می‌شوند.

آژیرهای فلاشر هوشمند-اطلس مگا ماشین

موارد استفاده آژیر فلاشر ضد انفجار

 این تجهیزات ضد انفجار عمدتا برای اعلام هشدار در مناطق کاری خطرناک طراحی شده اند. در صورت دریافت سیگنال هشدار از محیط، این دستگاه ها هشدار صوتی و تصویری را بطور هم زمان ایجاد می کنند تا افراد و اپراتورها را نسبت به خطر و اقدام لازم در برابر آن، آگاه نماید.

 به طور کلی موارد استفاده آژیرهای فلاشر ضدانفجار به صورت زیر است:

صنایع نفت و گاز: در پالایشگاه‌ها، ایستگاه‌های گاز، و صنایع نفتی، آژیرهای فلاشر برای هشدار دادن در مواقع اضطراری، ایمنی، و انفجارها استفاده می‌شوند.

پتروشیمی: در صنایع پتروشیمی که با مواد شیمیایی خطرناک کار می‌کنند، آژیرهای فلاشر ضدانفجار برای ایجاد هشدار در مواقع خطرناک به کار می‌روند.

معادن: در معادن که با مواد منفجره و خطرات دیگر مواجه هستند، آژیرهای فلاشر جهت هشدار دادن و اجتناب از حوادث احتمالی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کارخانجات شیمیایی: در صنایع شیمیایی که با مواد شیمیایی خطرناک سروکار دارند، آژیرهای فلاشر به منظور ایجاد هشدار در مواقع اضطراری و ایمنی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

صنعت فولاد: در کارخانجات و صنایع فولاد که با فرایندهای گرمایی و خطرات مربوط به آن مواجه هستند، آژیرهای فلاشر استفاده می‌شوند.

کارخانجات انرژی: در کارخانجات تولید انرژی از جمله نیروگاه‌ها، آب‌برق و سایر انرژی‌ها، آژیرهای فلاشر برای هشدار دادن در مواقع اضطراری و ایمنی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کارخانجات غذایی: در صنایع غذایی که با فرآیندهای خاص و محیط‌های خطرناک مواجه هستند، آژیرهای فلاشر به عنوان وسیله‌ای برای هشدار دادن در مواقع اضطراری استفاده می‌شوند.

مناطق دریایی و فضای باز: در مناطق دریایی و فضای باز که با شرایط خاص و خطراتی مواجه هستند، آژیرهای فلاشر ضدانفجار برای هشدار دادن به مردم در مواقع اضطراری مورد استفاده قرار می‌گیرند.

برندهای شاخص آژیر فلاشر ضدانفجار

 از برندهای شاخص آژیر فلاشر ضدانفجار می توان به موارد زیر اشاره کرد:

برندهای آژیر ضد انفجار-اطلس مگاماشین

چراغ اضطراری ضد انفجار

معمولا قطع شدن برق حس بدی در ما ایجاد می کند، اما می توان به راحتی با این مساله روبرو شد. با این حال، در یک ساختمان اداری که دارای چندین طبقه است یا دارای مکانهایی مانند آزمایشگاه شیمی یا منطقه عملیاتی ویژه و … است، قطعی برق و یا خرابی برق اضطراری می تواند منجر به یک وضعیت بحرانی شود. در این حالت، چراغ خروج اضطراری ضد انفجار باید بلافاصله روشن شود. در ادامه به معرفی چند محصول انحصاری از برند واروم می پردازیم.

چراغ خروج اضطراری ضد انفجار  BAYD85

چراغ خروج اضطراری ضد انفجار واروم سری  BAYD85، یکی از بهترین  چراغ اضطراری های موجود در بازار است که پس از قطع شدن برق ، به مدت 180 دقیقه می تواند روشن بماند. پایه‌های آن، به صورت پایه‌های سقفی، دیواری یا آویز طراحی شده اند. این چراغ اضطراری در هفت حالت مختلف از کد A تا G طراحی شده است. در شکل زیر این مدل ها نمایش داده اند.

ویژگی های چراغ خروج اضطراری ضد انفجار  BAYD85 قابل استفاده در:
  • Zone 1 و Zone 2
  • Zone 21 و Zone 22
  • Class I, Zone 1 and Zone 2
  • Class I, Division 1, Groups C, D.

 

چراغ خروج اضطراری ضد انفجار BAYD85-اطلس مگاماشین

امکان روشنایی هم در شرایط عادی و هم در شرایط اضطراری: هنگامی که منبع تغذیه قطع می شود، چراغ روشن می گردد. دارای قابلیت محفاظت از شارژ بیش از حد، محفاظت از تخلیه بیش از حد و محفاظت در برابر اتصال کوتاه است. طراحی شده با دکمه test و دکمه sleep. دکمه test را فشار دهید. لامپ وارد حالت اضطراری می شود. دکمه sleep لامپ را خاموش می کند، دکمه را دوباره فشار دهید، لامپ روشن می شود و به وضعیت کار مجدد باز می گردد. لامپ LED فوق العاده پر نور، کم مصرف و با عمر طولانی تا 50000 ساعت؛ این لامپ باعث صرفه جویی در میزان انرژی می شود

چراغ اضطراری BAJ52-20

 چراغ اضطراری وارم BAJ52-20 یکی از بهترین محصولات ضد انفجار موجود در بازار است که دارای نوع حفاظتی Ex d IIB T4 و با  درجه IP65  در مقابل آب و گرد وغبار مقاوم است

این چراغ اضطراری تولیدی شرکت Warom مناسب برای  استفاده  در مناطق پر خطر Zone 1 & 2 می باشد. یکی از ویژگی های مهم این محصول باتری نیکل متال هیدرید (Ni-MH) است که ظرفیت شارژ بیشتری نسبت به باتری های نیکل کادمیوم دارد. این چراغ ضد انفجار با قطع جریان برق شروع به کار می کند.

 

چراغ اضطراری BAJ52-20-اطلس مگاماشین

از دیگر ویژگی های این چراغ ضد انفجار، محفظه آن است که از آلیاژ آلومینیوم بدون مس، با رنگ پودری زرد (RAL1021) پوشانده شده است. زاویه نورآن قابل تنظیم است و در لامپ های آن از هالوژن تنگستن کم مصرف، با رفلکتور برای افزایش شدت نور استفاده شده است.

قیمت آژیر فلاشر ضدانفجار

معمولا قطع شدن برق حس بدی در ما ایجاد می کند، اما می توان به راحتی با این مساله روبرو شد. با این حال، در یک ساختمان اداری که دارای چندین طبقه است یا دارای مکانهایی مانند آزمایشگاه شیمی یا منطقه عملیاتی ویژه و … است، قطعی برق و یا خرابی برق اضطراری می تواند منجر به یک وضعیت بحرانی شود. به همین علت نصب و راه اندازی آژیر فلاشر ضدانفجار یکی از تجهیزات ضد انفجار لازم در مناطق کاری خطرناک برای هر سازمان و یا ساختمان اداری بزرگ است.

قیمت آژیر فلاشر ضد انفجار با توجه به برند و نوع کارایی آن متفاوت است. اگرچه این سالها با وجود تحریم های کشور و تغییرات نرخ دلار قیمت این دسته از تجهیزات نیز دچار نوسان های قیمتی شده است. لذا توصیه ما پرسنل اطلس مگا ماشین به شما همراهان عزیز این است که برای استعلام قیمت تجهیزات ضد انفجار و نحوه خرید آن با کارشناسان فروش این شرکت تماس بگیرید.

خرید آژیر فلاشر ضدانفجار باکیفیت

برای خرید آژیر فلاشر ضد انفجار یا محصولات ضدانفجار دیگر،  شما می توانید با شرکت اطلس مگا ماشین که نماینده رسمی شرکت  warom و نماینده محصولات ضد انفجار برندهای مختلف دیگر است تماس گرفته و یا از طریق وبسایت این مجموعه اقدام به ثبت سفارش و خرید نمایید.

سوالات متداول

 انواع آن عبارتند از: آژیر فلاشر ضدانفجار لامپی – آژیر فلاشر ضدانفجار صوتی – آژیرهای فلاشر LED – آژیرهای هوشمند و …

کاربردهای چراغ هشدار عبارتند از: صنایع نفت و گاز – پتروشیمی – معادن – دریانوردی – صنایع فولاد و …

 این نوع آژیرها در مناطق خطرناک کاری و نزدیک مکانهایی که امکان ایجاد حادثه دارند، نصب می گردند.