ایمیل | Email

Atlasmegamachine1@gmail.com

تلفن | Phone

021-26303642

آدرس | Location

تهران، خیابان استاد حسن بنا

تفاوت بین گواهینامه ATEX و  IECExدر چیست؟

اگرچه از نظر فنی گواهینامه ATEX و  IECEx مشابه هم هستند، ولی تفاوت های قابل توجهی بین گواهینامه ATEX  و  IECEوجود دارد که باید در هنگام طراحی محصولات و برای دریافت گواهینامه تجهیزات مناطق خطرناک کاری در نظر گرفته شود. در ادامه شما را با تفاوت بین گواهینامه ATEX و  IECEx آشنا می کنیم.

بررسی چند تفاوت بین گواهینامه ATEX و  IECEx

اولین تفاوت مهم بین گواهینامه ATEX و IECEx پوشش جغرافیایی آن است. گواهینامه ATEX مبتنی بر استانداردهای اتحادیه اروپا است، در حالی که گواهینامه IECEx در سطح جهانی معتبر است. در نتیجه، مشتریان این تجهیزات، گواهینامه IECEx را بیشتر از گواهینامه ATEX می شناسند و می پذیرند. در ادامه با این دستوالعمل ها بیشتر آشنا می شویم.

دستورالعمل ها و طرح های ATEX و  IECEx

هر دو گواهینامه  ATEX و IECEx چندین مؤلفه اساسی دارند اما گواهینامه  ATEX فقط دارای دو دستورالعمل است، در حالی که IECEx چهار دستورالعمل دارد.

گواهینامه ATEX و IECEx-اطلس مگا ماشین

دستورالعمل های  ATEX :

 • دستورالعمل 2014/34/EU: این دستورالعمل به عنوان ATEX 114 یا دستورالعمل تجهیزات ATEX نیز شناخته می‌شود.
 • دستورالعمل 99/92/ EC: این دستوالعمل به عنوان ATEX 137 یا دستورالعمل محل کار ATEX نیز شناخته می‌شود.

طرح های  IECEx

این گواهینامه دارای 4 طرح زیر است:

 • گواهینامه تجهیزات مطابق با IECEx
 • گواهینامه خدمات IECEx
 • سیستم صدور مجوز نشان انطباق IECEx
 • گواهینامه افراد فارغ التحصیل دوره های IECEx

در این مقاله ما به گواهینامه تجهیزات دارای گواهینامه ATEX و  IECExپرداخته شده است.

آشنایی با گواهینامه  ATEX

ATEX  یک چارچوب قانونی است که در اتحادیه اروپا اعمال می شود. این کلمه مخفف عبارت  ATmosphères EXplosible، به معنی “اتمسفر انفجاری” است که این گواهینامه برای ساخت تجهیزات قابل استفاده در محیط های بالقوه انفجاری کاربرد دارد.

با توجه به کاربرد ATEX در صنایع مختلف و اهمیت تضمین یک محیط کاری ایمن در محیط‌های حساس و خطرناک کاری اهمیت آنرا بررسی خواهیم کرد. داشتن گواهینامه ATEX برای صنایعی که خطر انفجار در آنها وجود دارد بسیار مهم است، چونکه به حفظ بالاترین استانداردهای ایمنی و جلوگیری از حوادث فاجعه آمیز تاکید دارد.

طبق دستورالعمل  ATEX، تبعیت از الزامات ضروری بهداشت و ایمنی (EHSR) اجباری است. بنابراین، با رعایت استانداردهای مربوطه می توان این الزامات را برآورده کرد. تطابق محصولات با استانداردهای خاص اجباری نیست، اما این عملکرد رایج است.

گواهینامه ATEX -اطلس مگاماشین

آشنایی با گواهینامه  IECEx

IECEx  یک گواهینامه داوطلبانه است که توسط استانداردهای کمیسیون بین المللی الکتروتکنیک (IEC) کنترل می شود. نام IECEx از  International Electrotechnical Commission Explosive.  گرفته شده است که به معنی ” کمیسیون بین المللی الکتروتکنیکی مواد منفجره ” است.

طبق استاندارد IEC هدف سیستم IECEx تسهیل تجارت بین المللی تجهیزات و خدمات برای استفاده در مناطق مستعد انفجار و در عین حال حفظ سطح ایمنی مورد نیاز افراد و تجهیزات است.

IECEx  یک چارچوب نظارتی نیست، بلکه یک طرح مبتنی بر استانداردها است. انطباق کامل با استاندارد IEC فهرست شده در گواهی IECEx  اجباری است.

سازمان اطلاع رسانی  ATEX

برای پیروی از دستورالعمل‌های  ATEX، در مناطق خطرناک کاری، مشارکت با یک سازمان تخصصی، الزام قانونی است. این نهاد توسط یک دولتی به کمیسیون اروپا معرفی می شود تا اقداماتی را در رابطه با یک دستورالعمل لازم است را انجام دهد. سازمان اطلاع رسانیATEX (ExNBG) به عنوان یک سازمان اطلاع رسانی شناخته شده است. همچنین این سازمان به عنوان یک نهاد مجری ATEX (NB) شناخته می شود.

مرجع صدور گواهینامه تایید شده  IECEx

IECEx سازمان‌هایی که فرآیند ارزیابی را گذرانده اند و برای فعالیت در طرح تجهیزات گواهی‌شده IECEx مورد تایید قرار گرفته‌اند، به عنوان یک مرجع تایید شده توسط IECEx (ExCB) شناخته می‌شوند. با استفاده از آزمایشگاه‌های مجاز برای انجام آزمایشات تایید شده IECEx (ExTL) ، آنها مجوزهایی را برای تولیدکنندگان صادر کنند تا بتوانند گواهینامه تجهیزات IECEx را دریافت کنند. یک گواهینامه آزمونهای اتحادیه اروپا می تواند بر اساس اصول ExTR باشد، اما یک گواهینامه ExTR نمی تواند بر اساس گواهینامه صلاحیت اتحادیه اروپا باشد.

نهادهای مجاز ATEX و نهادهای صدور گواهینامه IECEx اغلب یک نهاد هستند، بنابراین تولیدکنندگان می توانند از آنها برای دریافت هر دو تأییدیه استفاده کنند.

گواهینامه آزمون نوع اتحادیه اروپا  ATEX

موسسات مجاز ارزیابی و آزمایش محصول را مطابق با استانداردها انجام خواهند داد. سپس گواهینامه اتحادیه اروپا، را برای دریافت نشان انطباق تجهیزات صادر می کنند. محصولات طراحی شده برای طبقه بندی مناطق کاری کم خطر، مناطق رده 3 تجهیزات الکتریکی و مناطق رده 2 تجهیزات مکانیکی، ممکن است نیازی به بازرسی توسط یک سازمان اطلاع رسانی نداشته باشند. همچنین تولیدکنندگان ممکن است از خود گواهی استفاده کنند، اما همچنان به نشان انطباق اتحادیه اروپا از سازنده تجهیزات نیاز دارند.

IECEx گزارش های تست  ExTR

گزارش‌های آزمایش IECEx مجموعه‌ای از اسناد هستند که توسط موسسه دارای صلاحیت ExTL، توسط سازنده تجهیزات تکمیل و صادر شده و توسط ExCB تأیید می‌شوند. در این اسناد نتایج آزمایش محصول نمونه را شرح می دهند و نشان می دهند که نوع محصول مورد بررسی مطابق با استانداردهای مشخص شده است. برخلاف ATEX، این الزامات بدون توجه به دسته منطقه کاری محصول است. در طرح IECEx صدور گواهینامه شرکتی وجود ندارد.

اطلاعیه های تضمین کیفیت  ATEX (QAN)

مطابق با مقررات گواهینامه تاییدیه اتحادیه اروپا که در بالا ذکر شد، برای تجهیزات ضد انفجار قابل استفاده در مناطق پرخطر کاری، زون M1 و 1 یا مناطق کاری M2 و 2 برای تجهیزات الکتریکی، سازنده باید یک NB برای دریافت اعلان تضمین کیفیت” ATEX Quality Assurance Notification” ATEX (QAN) در نظر بگیرد.

مقررات تاییدیه تضمین کیفیت، الحاقات مربوط به سیستم های کیفیت ISO 9001 هستند. هدف QAN اطمینان از نظارت مداوم سیستم ها و فرآیندها در رابطه با ساخت تجهیزات ATEX است. اگر شرکت سازنده گواهینامه ISO 9001 داشته باشد، ممیزی هر 18 ماه یکبار و اگر گواهینامه نداشته باشد، هر 12 ماه یکبار است.

گزارش ارزیابی کیفیت  IECEx

از نظر قانونی، تولیدکنندگان تجهیزات IECEx باید یک سیستم مدیریت کیفیت مناسب داشته باشند که مطابق با ISO-9001 و الزامات کامل طرح IECEx باشد. ممیزی سالانه سیستم کیفیت سازنده توسط ExCB سندی به نام گزارش ارزیابی کیفیت IECEx (QAR) تولید می‌کند. باز هم، برخلاف  ATEX، این الزامات بدون توجه به زون کاری محصول هستند.

هر دو بازرسی عملاً یکسان هستند و IECEx QAR می تواند از موضوع ATEX QAN پشتیبانی کنن د.

اعلامیه انطباق اتحادیه اروپا  ATEX

کمیسیون اتحادیه اروپا، روی مجوز عرضه‌کنندگان و نمایندگان فروش محصولات Ex در اتحادیه اروپا نظارت می‌کند. بنابراین لازم است تا فروشنده محصول ضد انفجار با الزامات ضروری بهداشت و ایمنی دستورالعمل ATEX آشنا باشد. این اعلامیه “EU Declaration of “onformity انطباق اتحادیه اروپا (DoC) نامیده می شود. DoC نامه ای است که توسط شرکت سازنده تجهیزات ضد انفجار صادر شده و سازنده در آن اعلام می کند که تمام اسناد و مدارک لازم برای فراهم کردن موارد گواهینامه صلاحیت را در اختیار آنها قرار داده اند. بخشنامه ATEX علاوه بر این، شامل یک QAN برای پوشش بازرسی‌های کارخانه نیز می‌شود.

گواهی انطباق  IECEx

برخلاف اعلامیه انطباق اتحادیه اروپا  ATEX، گواهی انطباق توسط سازنده تجهیزات صادر نمی شود، بلکه توسط IECEx (CoC) صادر می شود. یک گواهی انطباق IECEx بیان می کند که نمونه ای از محصول Ex که در گواهی توضیح داده شده است، به طور مستقل آزمایش شده و مطابق با استانداردهای بین المللی مندرج در گواهینامه است. این نشان می دهد که یک فاکتور مناسب برای برآوردن الزامات کامل IECEx وجود دارد.

مقایسه گواهینامه ATEX و IECEx-اطلس مگاماشین

مقایسه علامت گذاری محصولات با  گواهینامه ATEX و  IECEx

علامت‌گذاری محصولات با گواهینامه ATEX و IECEx پارامتر بسیار مشابهی دارند که عبارتند از:

 • جزئیات شرکت سازنده
 • کد شناسایی محصول
 • مفهوم حفاظت
 • گروه گاز و یا گرد و غبار
 • سطوح حفاظت از تجهیزات (EPL)
 • پارامترهای الکتریکی محصول
 • شرایط دمایی مختلف

توجه: علامت گذاری محصولات برای هر دو استاندارد همان شماره گواهینامه آنها می شود. برای ATEX این شماره گواهینامه آزمون نوع اتحادیه اروپا و برایIECEx  شماره گواهی انطباق است.

 

از آنجایی که قوانین وضع شده مبتنی بر قوانین اتحادیه اروپا است، ATEX  همچنان نیازمند علامت CE روی همه محصولات است. در کنار آن شماره شناسایی سازمان اطلاع‌رسانی ATEX است. تفاوت دیگری که ATEX  دارد، نماد حفاظت از انفجار و رشته کد شماره گذاری شده برای گروه تجهیزات ضدانفجار، رده تجهیزات و شماره مناطق کاری آنها است.

 G  و یا D نشان مواد قابل اشتعال گاز و یا گرد و غبار محیط کاری است. اطلاعات درج شده در رشته کدگذاری را می توان به راحتی از سایر اطلاعاتی که قبلاً برای علامت گذاری محصول با گواهینامه ATEX و IECEx درج شده است استنتاج نمود.

 

تفاوت گواهینامه ATEX و IECEx-اطلس مگاماشین

خلاصه مقایسه گواهینامه ATEX و  IECEx

شرکت اطلس مگا ماشین یکی از معتبرترین مراکز ارائه دهنده تجهیزات با گواهینامه ATEX و  IECExبه ویژه تجهیزات ضد انفجار شرکت وارم است. این شرکت با استفاده از تجهیزات ضدانفجار پیشرفته و بکارگیری متخصصان این حوزه یک مرکز مطمین برای تهیه و خرید محصولات اورجینال از برندهای معتبر ایران و جهان است. شما می توانید برای خرید و مشاوره در این زمینه با شماره تلفن های 26303658-26303642-021 تماس بگیرید.