ایمیل | Email

Atlasmegamachine1@gmail.com

تلفن | Phone

021-26303642

آدرس | Location

تهران، خیابان استاد حسن بنا

کارایی‌ها و کاربرد تابلو برق ضد انفجار

یکی از تجهیزات مورد استفاده در محیط‌های پر خطر، تابلو‌های ضد انفجار هستند که در طراحی و ساخت آن‌ها، از تکنولوژی‌های ایمنی در برابر جرقه، شوک الکتریکی و دمای بالا استفاده شده است. این نوع تابلو‌های برق، از مواد مقاوم در برابر آتش ساخته شده و با داشتن ویژگی‌ها و مشخصات فراوان، از گرم شدن بیش از اندازه جلوگیری می‌کنند. در این مطلب، شما را با مفهوم تابلو برق ضد انفجار، ویژگی تابلو برق ضد انفجار، موارد کاربرد تابلو برق ضد انفجار و بسیاری مسائل مربوط به آن آشنا می‌کنیم.

تابلو برق ضد انفجار چیست؟

همان طور که گفته شد، تابلو برق ضد انفجار، از جمله تجهیزات ایمنی هستند که برای استفاده در محیط‌ها و اماکن خطرناک و مستعد انفجار طراحی و تولید شده که با داشتن تکنولوژی‌ها و فناوری‌های مربوط به ایمنی، از تجهیزات موجود در اماکن صنعتی و کارخانجات، در مقابل جرقه، شوک الکتریکی و دمای بالا محافظت خواهد کرد. جنس این تابلو برق‌ها، اغلب از مواد مقاوم در برابر آتش مانند فولاد ضد زنگ یا آلومینیوم بوده و با داشتن ویژگی‌های فراوانی مانند سیستم‌های تهویه و خنک‌کننده‌های فراوان، از گرم شدن بیش از اندازه و احتمال وقوع برخی خطرات مانند ایجاد جرقه جلوگیری خواهند کرد. کاربرد تابلو برق ضد انفجار در صنایع و معادنی که با مواد قابل اشتعال و احتراق سر وکار دارند، بسیار رایج بوده و در مناطقی با میزان زیاد آلاینده و گرد و غبار نیز از این نوع تابلو برق‌ها استفاده می‌شود.

اهمیت تابلو برق ضد انفجار در محیط‌های خطرناک

اهمیت و کاربرد تابلو برق ضد انفجار-اطلس مگا ماشین

تابلو برق‌های ضد انفجار، به دلیل داشتن تجهیزات و استاندارد‌های لازم در طراحی و ساخت، در مکان‌های خطرناک و مستعد انفجار مانند پالایشگاه‌ها، پتروشیمی، نیروگاه‌ها و… کاربرد داشته و تجهیزات و امکانات مورد استفاده در این مکان‌ها را در برابر خطراتی مانند آتش سوزی و انفجار ایمن نگه می‌دارد.

استفاده از تکنولوژی‌های جلوگیری از انفجار در تابلو‌های برق

تابلو برق‌های ضد انفجار، دارای فناوری‌ها و تکنولوژی‌های ضد انفجار است. این تجهیزات با داشتن بدنه‌ای از جنس فولاد ضد زنگ و آلومینیوم، در برابر انفجار و سایر حوادث مقاوم بوده و بر اساس نوع حفاظت متفاوت، به جلوگیری از وقوع خطرات مانند انفجار کمک خواهد کرد.

اجزا و قطعات تابلو برق ضد انفجار

تابلو برق‌های ضد انفجار از قطعات و اجزای مختلفی تشکیل شده که شامل موارد زیر می‌باشند:

 • چراغ سیگنال ضد انفجار که در اغلب موارد، برای نشان دادن وضعیت تابلو برق نصب شده و با ولتاژ ۱۲ ولت تا ۲۵۰ ولت، در رنگ‌های قرمز، سبز، زرد و سفید عرضه می‌شود
 • کلید ضد انفجار که برای قطع و وصل کردن جریان برق استفاده می‌گردد و جنس بدنه آن، اغلب از فولاد ضد زنگ است
 • شستی ضد انفجار که برای روشن و خاموش کردن تابلو برق کاربرد داشته و با داشتن گواهینامه استاندارد، در اغلب مکان‌های پرخطر از آن استفاده می‌شود
 • ترمینال ضد انفجار که به منظور افزایش حفاظت و اطمینان از ایمنی تابلو برق ضد انفجار، از آن استفاده می‌شود.
 • سوکت پلاس ضد انفجار که با نام کلید و پریز ضد انفجار نیز شناخته شده و با کاربرد تابلو برق ضد انفجار در کلیه مکان‌های خطرناک، مانع ایجاد جرقه و حوادث ناگوار احتمالی خواهد شد.
 • گلند ضد انفجار که از آن برای حفاظت و اتصال کابل‌ها به جعبه‌های متفاوت استفاده شده و شامل برخی قطعات، مانند درپوش گلند، واشر محافظ کابل، بدنه گلند، واشر آب‌بندی، مهره و غیره می‌باشد.

انواع تابلو برق ضد انفجار

تابلو برق‌های ضد انفجار به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند که عبارتند از:

 • تابلو برق‌های کنترل ضد انفجار که از آن‌ها برای کنترل تجهیزات الکتریکی در محیط‌های پرخطر استفاده و از مواد مرغوب و با کیفیت نیز ساخته می‌شوند. اغلب این نوع تابلو برق‌ها، دارای برخی قطعات مهم مانند کارت‌های ورودی و خروجی، منبع تغذیه و غیره می‌باشند.
 • تابلو برق‌های توزیع ضد انفجار که از آن‌ها برای توزیع ایمن برق در محیط‌های پرخطر استفاده شده و شامل برخی قطعات، مانند فیوز، کنتاکتور، بیمتال و غیره می‌باشند.

تنظیمات برق و کنترل ایمن در تابلو‌های ضد انفجار

انواع کاربرد تابلو برق ضد انفجار-اطلس مگا ماشین

تابلو‌های برق ضد انفجار، با استفاده از تجهیزات الکتریکی و ویژگی‌های فنی منحصر به فرد، در کنترل و تنظیمات برق در تابلو‌ها بسیار مؤثر بوده و با محافظت در برابر انفجار، به حفظ ایمنی محیط زیست نیز کمک خواهند کرد.

ویژگی‌های تابلو برق ضد انفجار

لازم است تابلو برق ضد انفجار، دارای برخی ویژگی‌ها و مشخصات مانند قفل‌ها، سوئیچ‌های خاص، علائم نشان دهنده وضعیت و غیره باشد تا در موارد کاربرد تابلو برق ضد انفجار، عملکرد درست و مناسبی داشته باشند. علاوه بر این، تابلو برق‌های ضد انفجار دارای برخی ویژگی‌های دیگر نیز هستند که شامل موارد زیر می‌شود:

 • قابلیت ضد انفجار بودن: تابلو برق‌ها به دلیل داشتن مواد مقاوم در برابر انفجار، در زمان مواجهه با خطرات احتمالی، امکان بروز حوادث را بسیار کاهش می‌دهند.
 • ضد گرد و غبار: تابلو برق‌های ضد انفجار، دارای استاندارد‌های لازم برای مقاومت و جلوگیری از ورود گرد و غبار هستند.
 • مقاومت در برابر رطوبت: تابلو برق‌های ضد انفجار با داشتن مقاومت بالا در برابر هرگونه رطوبت، در محیط‌هایی با میزان رطوبت بالا و مناطق کاری خیس نیز کاربرد‌های فراوانی دارند.

نکات مهم در زمان خرید تابلو برق ضد انفجار

لازم است قبل از انتخاب و خرید تابلو برق ضد انفجار، به برخی از نکات مهم دقت کرده تا در نهایت، خرید متناسب با نیاز خود داشته باشید. این نکات، شامل موارد زیر می‌باشند:

 • گواهی استاندارد: لازم است تابلو‌های برق دارای تأییدیه و گواهی استاندارد باشد تا نشان دهد تابلو برق مورد نظر، در مقابل وقوع انفجار مقاوم می‌باشد.
 • توان الکتریکی: توان الکتریکی تابلو برق ضد انفجار نیز باید متناسب با نوع نیاز‌های افراد باشد.
 • دقت در ویژگی‌های تابلو برق: بهتر است تابلو برق انتخابی، دارای برخی ویژگی‌ها مانند سیستم خنک‌کننده، حفاظت در برابر آتش سوزی و غیره نیز باشد.
 • دقت در نوع نیاز افراد: لازم است قبل از انتخاب و خرید تابلو برق ضد انفجار، به نوع نیاز و کاربرد تابلو برق ضد انفجار نیز دقت کرده و با مراجعه به منابع مختلف مانند اینترنت، کاتالوگ شرکت‌های تولید‌کننده و غیره، اطلاعات لازم را به دست‌آورید.
 • انتخاب و مقایسه: پس از رعایت نکات گفته شده، لازم است انواع محصولات از برند‌های مختلف را مقایسه کرده و سپس، بهترین گزینه را انتخاب نمایید.
 • خرید از شرکت معتبر: توصیه می‌شود برای انتخاب و خرید تابلو برق ضد انفجار، به شرکت‌ها و نمایندگی‌های معتبر مانند اطلس مگا ماشین مراجعه کرده که با داشتن مواد باکیفیت در ساخت محصولات، از گواهینامه‌های معتبر نیز برخوردارند.

سؤالات متداول

 • دلیل استفاده از تابلو برق ضد انفجار چیست؟

از تابلو برق‌های ضد انفجار، برای محافظت از امکانات و تجهیزات الکتریکی در برابر هرگونه خطر مانند انفجار استفاده شده که نوع طراحی آن‌ها به گونه‌ای است که، از ایجاد جرقه یا شعله در صورت انفجار نیز جلوگیری خواهند کرد.

 • قیمت تابلو برق ضد انفجار چقدر است؟

به طور کلی، قیمت تابلو برق ضد انفجار، بر اساس برخی فاکتور‌ها مانند نوع تابلو، برند سازنده و غیره متغیر می‌باشد.

 • آیا تابلو برق ضد انفجار چراغ هشدار نیز دارد؟

بله، تابلو برق ضد انفجار یک چراغ سیگنال بر روی خود داشته تا زمان بروز حادثه را اطلاع دهد.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای